Pavasara vēstnesis ir mājas strazds!

Pavasara vēstnesis – mājas strazds!

 

Mājas strazds jeb Sturnus Vulgaris ir putniņš ar melnas krāsas spalvu tērpu. Šajā dziļi tumšajā tonī ir metālisks un violetīgs spīdums. Kā raksturīga pazīme ir nelieli balti lāsumiņi uz muguras un krūšu daļas.

 

Šo putniņu ļaudis Igaunijā dēvē vēl citos vārdos, piemēram: teomees, tulilind, türgi varblane, nõgikikas, puurivarblane, mustmats, kullalind, rootsvarblane, rootsvilistaja, rästas (darbavīrs, ugunsputns, turku zvirbulis, sodrēju gailis, būra zvirbulis, melnais vīrs, zelta putns, zviedru zvirbulis, zviedru svilpotājs, mežastrazds).

 

Strazds ir gājputns

Mājas strazds ir izplatīts nekonsekvents nometnieks, bet to skaits Igaunijā pēdējo 20 gadu laikā diemžēl ir ievērojami samazinājies. Saskaņā ar pēdējām aplēsēm, pēc Wikipedia datiem, Igaunijā ir 150 000-250 000 mājas strazdu pāru. Ziemā pie mums ir aptuveni 100–2000 mājas strazdu.

Lielākā daļa mājas strazdu dzimtenē atgriežas martā, dažreiz arī aprīlī

 

Ko ēd mājas strazds?

Mājas strazds ēd gan, piemēram, kukaiņus, to kāpurus u.c. bezmugurkaulniekus, gan augu barību, piemēram, sēklas, ogas utt.

 

Kādu dziesmu dzied mājas strazds?

Šo spalvu kamolu dēvē par imitētāju, jo viņš ar savu dziesmu drīzāk atdarina citus, nevis ir oriģināls. Savā dziesmā var iepīt arī visas iespējamās skaņas – ņaudēšanu, pīkstēšanu, durvju čīkstoņu. Visaktīvāk mājas strazds dzied ligzdas vīšanas laikā aprīlī.

 

Noklausies, kā skan viņa dziesma:

http://www.loodusheli.ee/ET/loomaliigid/linnud/taxonid=316&speciesid=516