Gada putns 2018 – Mednis

Gada putns 2018 ir mednis!

Šogad Igaunijas Ornitoloģijas biedrība par gada putnu izvēlējās medni. Bet cik daudz tu zinu par šo putnu, kas nes tik lepnu vārdu un vēl lepnāku spalvu rotu?

Mednis jeb Tetrao urogallus ir Eiropā lielākais vistveidīgais, kurš vienlaikus ir arī mūsu neskartās dabas simbols. Uzvara šim putnam noteikti bija salda – Igaunijas jubilejas gadā titulu no knābja izrāva klinšu ērglim un zeltgalvītim.

Diemžēl šīs sugas pārstāvju skaita samazināšanās dēļ tas šobrīd ir Dabas aizsardzības II kategorijas aizsardzībā – tajā tiek iekļautas sugas, kuru skaits samazinās, kā arī tās sugas, kuras ir sastopamas nedaudzās dzīvesvietās un to izplatības areāls samazinās.

Kā mednis izskatās?

Medņu gadījumā tēviņi un mātītes ir skaidri atšķirami. Medņu gailis ir liels, 74-100 cm garš putns, kurš sver apm. 4-6 kilogramus. Ar savu spīdīgi melno spalvu un lielo asti ar noapaļoto galu tas rada meža karaļa iespaidu. Medņu vista savukārt ir 54-63 cm garš putns, kurš sver apm. 2 kilogramus. Tai ir brūngana spalva, sarkanbrūna krūtaža un rūsas krāsas aste, uz plecu spalvām veidojas baltu lāsumu josla. Abiem ap acīm ir sarkans kails laukums.

Kur mēs varam medni sastapt?

Ikdienā mēs medni drīzāk nesatiksim, jo tie izvēlas dzīvot vecos, lielos skujkoku mežos, kuros cilvēki netraucē viņu dzīvi. Tomēr, nonākot mežā, šī iespējamība ir, turklāt visu gadu: šis putns ir nometnieks.

Kādu dziesmu dzied mednis?

Saskaņā ar Igaunijas Ornitoloģijas biedrības datiem, medņu gaiļa dziesma sastāv no vairākām daļām. Dziesma sākas ar divzilbīgu knipēšanu “te-ke, te-ke”, kuru putns atkārto 5-15 reizes. Dziesmas otro daļu uzskata par slīpēšanu – ātru un nepārtrauktu knakšķēšanu. Divām iepriekšējām daļām var sekot, bet ne vienmēr seko “izšķirošais trieciens”. Šī skaņa atgādina pudeles korķa izvilkšanu. Dziesmas pēdējā daļa atgādina galodas trīšanu un ilgst 3-4 sekundes. Medņa vistas dziesma ir nedaudz vienkāršāka – tās maigā un lēni atkārtotā “grok” balss nedaudz atgādina laukos pie vecmāmiņas esošo brūno vistu “kokšķināšanu”. Bet noteikti ir vērts šīs skaņas noklausīties pašam – sava auss dzird vislabāk (noklausies šeit).

 

Domājot par medni, man vienmēr nāk prātā kāds piedzīvojums bērnībā, kad devos uz mežu līdzi tēvam. Toreiz redzēju lielu un lepnu putnu, kurš bija kā pāvs, ar lielu un iespaidīgu asti. Tik ļoti gribēju iet to paglaudīt, bet tēvs neatļāva un teica, ka tas ir bīstami. Kad jau braucām mājās, jautāju, kādēļ viņš iebilda. Tētis paskaidroja, ka bijām nonākuši medņu t.s. spēļu laukumā (igauniski vārds “mäng” apzīmē gan spēli, gan riestu), un ir prātīgi turēties no tā pa gabalu. Viņš vilka paralēles, ka tad, ja es ar saviem draugiem smilšu kastē spēlētu Sniegbaltīti un septiņus rūķīšus, es taču negribētu, ka kāda Ērkšķrozīte ar 100 gadu miega tēmu mani traucētu. Izraisītos strīds, vai arī kāds aizietu projām. Zināju, ka viņam ir taisnība.

Ko šī spēle-riests un riesta laukums nozīmē īstenībā?

Medņu gaiļi savu riestu jeb pārošanās rituālu notur katru gadu laikā no aprīļa līdz maijam savos riestu laukumos, kurus parasti varam atrast priedulājos purvu tuvumā. Savstarpēji cīnās par to, kas varēs pāroties ar medņu vistu. Turklāt riestam ir arī savi noteikumi. Medņu gaiļu teritorijas atrodas ar apm. 50-150 m intervālu vienā riesta laukumā un laukumi savukārt ir apm. 2 km attālumā cits no cita. Vecākie medņu gaiļi drīzāk uzticas vienam riestam, jaunāki, līdz divus gadus veci medņi, var iesaistīties vienā vai vairākos riestos. Arī medņu vistas var pārvietoties starp dažādiem riestiem.

Man interesants atklājums bija, ka Igaunijas Ornitoloģijas biedrība šogad nofilmēja šo aizraujošo riestu, un to var noskatīties arī Youtube vidē (noskaties šeit ).

 

Nobeigumam – uzskatu, ka Igaunijas jubilejas gadā gada putna titula ieguvējs mednis noteikti ir īstā izvēle. Tas ir putns, kurš ir mūsu neskartās dabas simbols un savu dzīvi izbauda vistālākajā skujkoku mežu stūrī, tālu prom no cilvēkiem un pilsētas trokšņa. Viņu skaits diemžēl samazinās. Kā ienaidnieki šos putnus apdraud jenotsuņi, mežacūkas, meža caunas un pats cilvēks. Varbūt manam tētim toreiz mežā bija taisnība… Ja pamani medni vai uzskrien viņu riestam – netraucē un nemedī. Labāk dzīvo pats un ļauj dzīvot arī apkārtējiem!