Gada putns 2016 – Lielā zīlīte

Pie uztura galda tauku zīlītes jeb lielās tauku zīlītes neapmierinās tikai ar tauku uzknābāšanu. Iecienītas ir arī saulespuķu sēklas un zemesrieksti, arī dažādi barības maisījumi.

Savukārt dabā lielā zīlīte ēd kukaiņus. Un ne maz! Ornitologi ir aprēķinājuši, ka viena lielās zīlītes saime gadā apēd 60 līdz 70 kg kukaiņu. Lielāko daļu šo kukaiņu cilvēki sauc par kaitēkļiem. Līdz ar to zīlītes, kas vasarā ligzdo dārzā, ir liels palīgs dārzniekiem. Jo vairāk tādēļ, ka lielās zīlītes vasaras periodā perē divas reizes un vienā reizē viņām ir ap desmit putnēnu. Dienas laikā zīlīšu pāris nes mazuļiem ēst ap 1000 reižu! Lai radītu ligzdošanas iespējas, dārzā būtu jāuzliek daži putnu būri. Tos lielā zīlīte apdzīvos ar lielāko prieku. Putnu būra skrejai jābūt apmēram trīs centimetrus lielai, tad nevarēs iekļūt lielākie putni un zīlīšu ģimenei būs droši.

Lielā zīlīte ir pirmais putns, kas ievada pavasara sezonu. Labos laikapstākļos tā jau janvārī sāk dziedāt ābeles galotnē. Starp ēdienreizēm. Dziedāt šis putns prot. Lielajai zīlītei ir daudz dažādu dziesmu un skaņu. Tādēļ to dažkārt ir pat grūti atpazīt pēc dziesmas. Bet viszināmākā un biežākā dziesmas rinda ir “cici-dē cici-dē”, kas igauņiem skan kā „tsitsifüü tsitsifüü…“, kuru igauņi ir arī pārtulkojuši cilvēku valodā „sitsikleit sitsikleit…“ (“zīda kleita, zīda kleita”). Par laimi, mēs vienmēr varam lielo zīlīti atpazīt pēc izskata. Tās baltie vaigi un dzeltenā pavēdere ir redzama jau no tālienes. Pāri dzeltenajam vēderam iet melna gareniska svītra. Pēc tās mēs varam noteikt pat lielās zīlītes dzimumu. Tēviņam tā ir plata un spīdīga, mātītei šaura un blāva.

Lielā zīlīte noteikti ir viens no mūsu skaistākajiem putniem. Tā kā esam pie tās tik ļoti pieraduši, redzam katru dienu, varbūt vairs neprotam novērtēt tās skaistumu? Bet paskatieties uz šī gada putnu ar svaigu skatienu un pamanīsiet, ka tā tas ir.